BRODY - Konkurs plastyczny 2007-11-29
Prace, które prezentujemy, wykonane zostały na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Świat Kultury Żydowskiej". Od wielu lat bierzemy w nim udział. Organizatorem jest Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży i Galeria ATELIER na ul Szerokiej na krakowskim Kazimierzu. Wernisaż odbywa się w pieknej synagodze Kupa na ul. Miodowej. Zawsze obecny jest przewodniczący gminy żydowskiej w Krakowie pan Tadeusz Jakubowicz. Z reguły zgarniamy mnóstwo nagród a poziom jest bardzo wysoki, zwłaszcza że konkurs jest ogólnopolski. Zdjęcie z wnętrza synagogi jest w naszej galerii z wyjazdu do Krakowa. W grudniu odbedzie się wernisaż. Czekamy na wyniki konkursu ale niezaleznie i tak wszyscy jedziemy na otwarcie wystawy i spotkanie. więcej »
|
9 listopada - Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem 2007-11-28
W listopadowy dzień wybraliśmy się - uczniowie klasy I e wraz z wych. Katarzyną Rybnik - na cmentarz żydowski. I chociaż imiona tych, których prochy spoczywają na wasilkowskim kirkucie zaciera czas, chcemy przywracać o nich pamięć. więcej »
|
Szkolenie antydyskryminacyjne 2007-11-27
|
Wysokie Mazowieckie. Powstała Izba Pamięci... 2007-11-27
|
Sprzątamy cmentarz w Biłgoraju 2007-11-26
W tym roku, w ramach projektu realizowanego przez nasz Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju, zaplanowaliśmy uporządkować stary cmentarz. Do pracy przystąpiliśmy 06.11.2007r. A oto zdjęcia z naszego działania. więcej »
|
Szkolenie regionalne w Bydgoszczy 2007-11-24
|
Szkolenie regionalne w Iławie 2007-11-24
|
Wycieczka szlakiem żydowskim po Tarnowie 2007-11-21
21 listopada 2007 roku wyruszyliśmy szlakiem tarnowskich Żydów. Dla mnie nie była to wycieczka jedna z wielu. To było coś znacznie ważniejszego, ponieważ mogliśmy poznać inną kulturę, pochylić głowy nad mogiłami na cmentarzu żydowskim, poznać wiele nowych informacji na temat społeczności, która stanowiła prawie połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa.Największe wrażenie zrobiła na mnie ulica Żydowska i Rynek, a właściwie opowieść o tym co się tam wydarzyło podczas II wojny światowej. To miejsca dokonującej się Zagłady tysięcy osób, miejsca, w których szerokim strumieniem spływała krew zamordowanych tarnowskich Żydów. Wydarzenia te zostały upamiętnione tablicą i fragmentem autentycznego bruku z tamtych lat - niemego świadka bestialskiego mordu. Atmosfera tego miejsca wywołała we mnie głęboką zadumę - poznałem kolejny niechlubny rozdział historii ludzkości, o którym można powiedzieć, że to ludzie ludziom zgotowali ten los.
Alan Lachowicz I LO więcej »
|
Izba Ziemi Wysokomazowieckiej 2007-11-20
W dniu 18 listopada 2007 roku w Wysokiem Mazowieckiem została otwarta Izba Ziemi Wysokomazowieckiej. Wśród tematyki związanej z historią miasta pokazane zostały także dzieje społeczności żydowskiej z Wysokiego Mazowieckiego. więcej »
|
Wiedza uczennic z Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie została doceniona! 2007-11-20
Uczennice Gimnazjum im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie zostały laureatkami konkursu dotyczącego wiedzy o białostockich Żydach, zorganizowanego przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku (twórcę "Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku"). więcej »
|
Warsztaty dla grupy kulturoznawców w G-4 w Czerwionce. 2007-11-20
W ramach realizowanego w G-4 z Czerwionki projektu "Śladami Żydów na Górnym Śląsku" zorganizowano warsztaty plastyczne dla grupy kulturoznawców, w ramach których młodzi artyści wykonali: wycinanki żydowskie i maski purimowe. więcej »
|
(1945-2007)- tą samą drogą.....Czerwionka-Leszczyny 2007-11-18
Książnice- to śląska wieś, przez którą w styczniu 1945 roku przeszedł transport ewakuowanych więźniów z obozu koncentracyjnego w Auschwitz –Birkenau. Miejsce- udanej akcji ucieczki więźniów z konwoju. W październiku 2007 roku podczas sobotniego popołudnia grupa młodzieży z G-4 w Czerwionce, postanowiła odtworzyć szlak ucieczki więźniów posługując się tekstami źródłowymi. więcej »
|
Spotkanie w Gminie Żydowskiej w Bielsku-Białej 2007-11-16
Dnia 16 listopada 2007 roku klasa 3a oraz 3c naszego gimnazjum uczestniczyły w spotkaniu w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, które poprowadził Pan Jacek Proszyk. więcej »
|
Cmentarz Żydowski w Łodzi 2007-11-16
|
Nasze odkrycie na łamach rzeszowskiego dziennika Nowiny 2007-11-14
Ślady, z których trudno być dumnym... więcej »
|
Cmentarz żydowski w Otwocku 2007-11-12
Cmentarz Żydów otwockich w Otwocku - Anielinie powstał ok. 1900 r. Znajduje się on na obrzeżach miasta, na krawędzi sosnowego lasu. Liczy 300 nagrobków. więcej »
|
Otwock - 50 metrów historii 2007-11-12
Dnia 12 listopada udaliśmy się do Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku na filmową instalację Wojtka Wiśnickiego "50 metrów historii". więcej »
|
Wyprawa do Żydowskiego Instytutu Historycznego 2007-11-12
Grupa białostockich i wasilkowskich miłośników kultury żydowskiej wybrała się 12 listopada do Żydowskiego Instytutu Historycznego w poszukiwaniu informacji o podlaskich Żydach. więcej »
|
Szkolenie regionalne w Zawierciu 2007-11-10
|
Szkolenie regionalne w Chełmie 2007-11-10
|
Efekty inwentaryzacji wasilkowskiego kirkutu 2007-11-08
|
Gimnazjum w Wasilkowie: Byliśmy na pokazie filmów Festiwalu Żydowskie Motywy 2007-11-05
Grupa gimnazjalistów z Wasilkowa wraz z Mariuszem Sokołowskim korzystając z zaproszenia Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku (twórcy "Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego) przybyła na pokaz filmów Festiwalu Żydowskie Motywy. Projekcja filmów dokumentalnych odbyła się w sali wykładowej Wydziału Historyczno - Socjologicznego UwB. więcej »
|
Sprzątanie cmentarza w Kocku 2007-11-04
|
Gimnazjum w Kocku - Spotkanie z członkami Akademii Obywatelskiej 2007-11-04
|
Pamięci żydowskich mieszkańców Wysokiego Mazowieckiego. 2007-11-03
65 Rocznica Likwidacji Getta w Wysokiem Mazowieckiem więcej »
|
Żydowski Kraków 2007-11-02
W Dzień Zaduszny pojechaliśmy do Krakowa. Były to ostatnie dni wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury na Rynku "Świat przed katastrofą". Wstrząsająca wystawa zdjęć i filmów wykonanych przed 1939 rokiem. Zdjęcia pokazują nie tylko krakowski Kazimierz, podwórka, ortodoksyjnych Żydów, słynny Plac Nowy ale też Żydów, którzy czuli się Polakami: lekarzy, architektów, polityków, studentów, artystów. Wystawę obejrzało ponad 13 tyś osób!!! Pokazałam młodzieży odkrytą synagogę Tignera, opuszczoną od czasów wojny, o której mało kto wie, gdyż brama wjazdowa zamknięta jest na kłódkę i trzeba wiedzieć co znajduje zie w głębi podwórka... I to na głównej ulicy Krakowa prowadzącej na Wawel. Zwiedziliśmy Synagogi Tempel i Kupa na ul. Miodowej. W jednej z piwnic siedliśmy na chwilę aby wypić gorącą herbatę w "Czajowni". Takich knajpek jest pełno na Kazimierzu. Kiedy studiowałam w latach 80. ta dzielnica Krakowa nie była miejscem ciekawym i bezpiecznym, nie chodziło sie tam. Kazimierz był wtedy ruiną, miejscem niczyim. Obecnie to głównie kawiarenki, knajpki, kameralne hoteliki, galerie. Do dziś mało kto ma tu swoją własność. Przeszłość tego miejsca istnieje w tych kamienicach, piwnicach, podwórkach. Trudno mieć tu własność nieswoją. Pod torami przeszliśmy na ogromny cmentarz, gdzie między innymi pochowany jest Maurycy Gotlieb, zbyt młodo zmarły genialny uczeń Matejki. Każdy z nas idąc pomiędzy grobami czytał w milczeniu Kadisz... Nie kładliśmy kamieni na grobach, zapaliliśmy lampki tak, jak robi się to na cmentarzach naszych zmarłych, czując że ci zmarli tu przed 100, 200 laty Żydzi byli Polakami. Obejrzeliśmy na końcu fabrykę Schindlera, krótką prezentację multimedialną o Schindlerze, obozie w Płaszowie, getcie krakowskim. Taki Dzień Zaduszny pozostanie gdzieś we wnętrzu każdego na zawsze. Może kiedyś, za kilka lat , jako studenci i dorośli uczniowie sami przyjdą zapalić lampki na cmentarzu naszych Starszych Braci w wierze. więcej »
|