home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia

POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH

Podejmując ideę roku 2008, który został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dialogu Międzykulturowego, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego jako oficjalny partner Narodowego Centrum Kultury włącza się w obchody ERDM poprzez realizację autorskiego Programu "Porozmawiajmy - Europejskie debaty o wartościach". Celem programu jest propagowanie dialogu międzykulturowego i rozmów o wartościach, jako procesu umożliwiającego poprawę umiejętności funkcjonowania w środowisku, w którym współistnieją różne tożsamości kulturowe. W całej Polsce przeszkolona przez zespół Fundacji młodzież w roku 2008 prowadziła otwarte debaty wokół tematyki wartości. Zachęcamy do wymiany zdań również online. Na stronie każdej miejscowości biorącej udział w projekcie uruchomione zostały fora internetowe. Najciekawsze wątki miały szansę stać się tematami trzech debat regionalnych, które były kulminacja projektu.

GŁOSOWANIE NA TEMATY DEBAT

W drodze internetowego głosowania zostały wyłonione 3 tematy debat:

1. Czy wielokulturowość stanowi zagrożenie dla tożsamości narodowej? Temat zaproponowany przez Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie otrzymał 1315 głosów.

2. Czy mniejszości stanowią zagrożenie dla kultury polskiej? Temat zaproponowany przez III Liceum Ogólnokształcące im. Płk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu, otrzymał 1283 głosy.

3. Czy można mówić o śląskiej tożsamości narodowej? Temat zaproponowany przez Zespół Szkół w Czerwionce-Leszczynach, otrzymał 1015 głosów.

Na powyższe tematy uczniowie w/w szkół dyskutowali podczas debat regionalnych, które odbyły się w grudniu 2008 r. w Warszawie, Radomiu i Katowicach.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom Projektu „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” oraz dziękujemy Internautom za udział w głosowaniu!

DEBATY REGIONALNE

W ramach projektu „Porozmawiajmy - Europejskie debaty o wartościach" w dniach 16, 17, 18 grudnia 2008 r. odbyły się debaty regionalne połączone z konferencjami metodycznymi dla nauczycieli.

16 grudnia 2008 r. (wtorek) - Warszawa
17 grudnia 2008 r. (środa) - Radom
18 grudnia 2008 r. (czwartek) - Katowice

Celem konferencji  było podsumowanie całorocznej realizacji projektu oraz przygotowanie nauczycieli, którzy projektu nie realizowali, do podejmowania tego typu działań w swoich szkołach. Udział w konferencjach był bezpłatny.

Osobom, które wzieły udział w konferencjach, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przekaże zaświadczenia uczestnictwa.

Programy poszczególnych konferencji:

WARSZAWA, 16 grudnia 2008 r., Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)
Plan konferencji:
13.00 - 14.00 Wykład, Bella Szwarcman-Czarnota „Kto jest Żydem - dawniej i dziś"
14.00-14.40 Debata uczniów z Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie na temat „Czy wielokulturowość stanowi zagrożenie dla tożsamości narodowej?"
14.40-15.20 - poczęstunek
15.20 - 17.20 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

RADOM, 17 grudnia 2008 r., Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu (ul. Kościuszki 5a)
Plan konferencji:
10.00 - 11.00 Wykład: prof. Barbara A. Markiewicz „Czy tożsamość jest wartością?"
11.00-11.40 Debata uczniów III Liceum Ogólnokształcącym im. Plk. Dionizego Czachowskiego w Radomiu na temat „Czy mniejszości narodowe stanowią zagrożenie dla kultury polskiej?"
11.40-12.10 - poczęstunek
12.10 - 14.00 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

KATOWICE, 18 grudnia 2008 r., Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Katowicach (ul. Jagiellońska 18)
Plan konferencji:
10.00 - 11.00 Wykład, Magdalena Gawin „Wielokulturowość jako wyzwanie dla współczesnej Europy”
11.00-11.40 Debata uczniów z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach na temat „Czy można mówić o śląskiej tożsamości narodowej?"
11.40-12.10 - poczęstunek
12.10 - 14.00 - warsztaty dla nauczycieli uczestniczących w konferencji oraz dla uczniów prowadzących debatę.

Informacje o prowadzących:
Dominika Cieślikowska - psycholożka i trenerka międzykulturowa. Pracuje w Kate­drze Psychologii Międzykulturowej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Studia i praca w Pekinie zaowocowały zainteresowaniem problematyką wielokulturowości i adaptacji do życia w nowej kulturze. Zajmuje się profesjonalnie projektami eduka­cyjnymi poświęconymi tematyce międzykulturowej oraz treningowymi wspierającymi adaptację. Publikuje artykuły naukowe i popularno-naukowe („Studia Psychologiczne", „Charaktery", „Psychologia w Szkole"), oraz jest współautorką podręcznika „Doradztwo zawodowe i wyzwania międzykulturowe".

Magdalena Gawin - filozofka i nauczycielka etyki. Obecnie doktoryzuje się pod opieką prof. B. Markiewicz. Zainteresowania oscylują wokół polityki i etyki, w szczególności dylematów związanych z prawami człowieka. Współtwórczyni projektów edukacyjnych i społecznych takich jak: „Warsztaty teatralno-filozoficzne dla młodzieży na podstawie bajek Kołakowskiego”, „Kobiecość w międzyczasie”. Poza pracą w placówkach edukacyjnych (LXII LO w Warszawie, SCEK) pełni funkcję sekretarza olimpiady filozoficznej.

Barbara Anna Markiewicz - absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego; profesor zwyczajny, Kierownik Zakładu Filozofii Polityki w Instytucie Filozofii UW. Opublikowała ponad 200 prac naukowych; jej teksty ukazały się także w języku niemieckim, angielskim i hebrajskim. Wykładała i wygłaszała odczyty m.in. w Turynie, Bochum, Zurichu, Paryżu, Oksfordzie, Londynie, Jerozolimie i Barcelonie. Działa w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, od lat z jego ramienia zaj­muje się Olimpiadą Filozoficzną dla młodzieży. Jako członek Zarządu Association In­ternationale des Professeurs de Philosophie (Bruksela) wspiera starania, także w skali międzynarodowej o umocnienie roli filozofii w procesie kształcenia. Jest współautorką międzynarodowego podręcznika do filozofii, którego polska wersja "Między mitem i logo­sem. Europejski podręcznik do filozofii" ukazała się w 2000 r.

Bella Szwarcman-Czarnota - publicystka, redaktor, tłumacz i filozof. Znawczyni te­matu dotyczącego kobiet żydowskich. Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Tłu­maczka z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Autorka haseł do Encyklopedii PWN z zakresu literatury jidysz. Redaktorka i felietonistka miesięcznika „Midrasz".

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami zdjęć z debat w Warszawie, Radomiu i Katowicach na portalu POLIN, oraz wysłuchania wywiadu radiowego z koordynatorką projektu.

Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można na stronie projektu.

36m_64 "Porozmawiajmy - Europejskie Debaty o Wartościach" - materiały do pobrania » powrót
Narodowe Centrum Kultury
  Dotacje on-linePolecamy
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy