"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011
Mrągowo, Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej
Strona www
http://www.heschel.webpark.plKim jesteśmy
Stowarzyszenie SEEiK powstało w 2006 roku w Mrągowie. Założone przez 15 pasjonatów, mających jasno określony cel: działanie na rzecz środowiska naturalnego, kultury, historii i praw człowieka. Od tego czasu organizacja ma siedzibę na terenie miasta Mrągowa. Zasięg działania Stowarzyszenia SEEiK w chwili obecnej, dzięki nawiązanym partnerstwom i zrealizowanym projektom ma charakter międzynarodowy. Jesteśmy także organizacją, w zarządzie której zasiada młodzież. Od trzech lat organizujemy, wspólnie z partnerami z samorządów i organizacji pozarządowych konkurs historyczny „Tolerancja a społeczeństwo obywatelskie. Miejsce Żydów w historii i kulturze Warmii i Mazur im. Prof. Abrahama Heschela”, projekty wymian międzynarodowych, a także o tematyce ekologicznej, kulturalnej i watchdogowej. W 2010 r. po 4 latach doświadczeń i pracy na tym polu do naszego statutu dodaliśmy promocję historii i kultury Żydów zamieszkujących w przeszłości region Warmii i Mazur.
Dlaczego realizujemy projekt
Projekt realizujemy ponieważ braliśmy udział we wcześniejszych edycjach, poza tym chcemy się dzielić naszym doświadczeniem i uzyskiwać doświadczenie od innych.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
w chwili obecnej poza terenem po cmentarzu żydowskim w Mrągowie, kirkutem w Mikołajkach i świadomością, że kiedyś społeczność żydowska stanowiła duży odsetek ludności współcześnie poza Stowarzyszeniem SEEiK żadna inna grupa w Mrągowie nie działa na rzecz mniejszości żydowskiej.
Co robimy w ramach projektu
Odczyty, prelekcje, wystawy, IV edycja konkursu im. Prof. Abrahama Joshue Heschela. Wszystkie działania w ramach istniejącego Centrum Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej prowadzonej w partnerstwie przez Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej "SEEiK" z Mrągowa i Stowarzyszenie Kobieta na Plus z Rucianego-Nidy
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Planujemy realizację kolejnej wymiany polsko - izraelskiej.
W marcu 2012 roku otwieramy na Warmii i Mazurach wystawę "Przybyli, odeszli są... Żydzi Polscy".
Od marca 2012 roku rozpoczynamy także nabór prac do IV edycji konkursu Heschela.
Kto nam pomaga
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
Ambasada Izraela w Warszawie
Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie
Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Olsztynie Koło w Mrągowie
Starostwo Powiatowe w Mrągowie
Gmina Miasto Mrągowo
Starostwo Powiatowe w Piszu
Fundacja na Rzecz Zbliżania Kultur Open Art z Warszawy
Stowarzyszenie Kobieta na Plus z Rucianego Nida
AKR SA w Warszawie
Pensjonat Wileński w Mrągowie
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Z tego, ze działamy, z tego że jest więcej różnych projektów, dzięki którym młodzież dyskutuje o problemach mniejszości, że umożliwiamy młodym z województwa warmińsko-mazurskiego obcowanie z młodymi ludźmi z Europy i świata. A we wszystkim towarzyszy nam temat przewodni naszej działalności - tolerancja i społeczeństwo obywatelskie.
Z tego, że zrealizowaliśmy wymianę młodzieży z Polski i Izraela.
Z tego, że w tej chwili planujemy już IV edycję konkursu historycznego im. Prof. Abrahama J. Heschela na 2012 r.