home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
2010-09-20 Wasilków. Projekt "Uwiecznić Atlantydę"

Niedzielny finał był zwieńczeniem kilkumiesięcznego trudu uczestników projektu i jego inicjatorów. Główną atrakcją był wernisaż zdjęć gimnazjalistów tworzących kolekcję „Podlaska Atlantyda” oraz wystawa fotografii Piotra Świderskiego p.t. „Portrety Tutejszych”. Oba zbiory spotkała się z pozytywnym odbiorem licznie zgromadzonej publiczności, a randze wydarzeniu dodała obecność przedstawicieli lokalnych władz i kościołów, Kuratorium Oświaty, Uniwersytetu w Białymstoku, Fundacji UwB.

Prezentacji projektu towarzyszyły również inne atrakcje. Z uroczystej okazji skorzystała m.in. Pani Grażyna Czyżewska, która w imieniu kuratora odczytała list gratulacyjny Dominice Chmielewskiej, laureatce ogólnopolskiego konkursu „Ocal okruchy historii – młodzież buduje muzea”. Oprócz tego dr socjologii Radosław Poczykowski w krótkiej prelekcji wprowadził zebranych w wielokulturowy klimat Podlasia, fotograf Piotr Świderski opowiedział o swoich artystycznych inspiracjach, a opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariatu Alina Walicka zaprezentowała dotychczasowe działania w trosce o innych ludzi. Całe wydarzenie „okraszone” zostało wypiekami naszych wolontariuszy, których sprzedaż była poświęcona na rzecz edukacji naszego szkolnego kolegi z Afryki – Emmanuela Tembo, a aranżacji muzycznej dostarczyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wasilkowa.

Tytułowa inicjatywa była serią warsztatów wielokulturowych i fotograficznych, których, uczestnikami było dwudziestu gimnazjalistów z Wasilkowa i Krynek. Młodzi mieszkańcy obu miasteczek na przełomie maja i czerwca b.r. próbowali utrwalić za pomocą obiektywu aparatu, wielokulturową spuściznę rodzimych miejscowości i regionu, które w zastraszającym tempie znikają z kulturowego krajobrazu. Kompetencji niezbędnych do świadomego i efektywnego realizowania tego trudnego zadania dostarczyły im szkolenia z zakresu profesjonalnej obsługi aparatów cyfrowych, a także wielokulturowe warsztaty prowadzone przez znawców tematu.

Kulturę żydowską przybliżyli im m.in. pracownicy Instytutu Socjologii UwB Radosław Poczykowski i dr Katarzyna Sztop-Rutkowska, kulturę białoruską pracownik Muzeum Wsi Białostockiej Julita Charytoniuk, a świat polskiego islamu opiekun meczetu w Kruszynianach Dżemil Gembicki. W międzyczasie uczniowie podczas tzw. wyjazdów plenerowych uwieczniali supraski Monaster, tykocińską synagogę, sanktuarium w Świętej Wodzie czy meczet w Kruszynianach.

Obok możliwości obcowania z zabytkiem prowadzący warsztaty aktywizowali młodzież do podjęcia z nimi swoistej „interakcji”. Na żydowskim kirkucie na ul. Wschodniej młodzież techniką frotażu kalkowała symbolikę macew, a następnie odszyfrowywała hebrajskie inskrypcje umieszczone na nagrobkach. Warsztaty i zajęcia plenerowe miały dostarczyć młodzieży niezbędne kompetencje do świadomego poznawania lokalnej historii i kultury, aby z większą empatią i wrażliwością zaczęła postrzegać wspólne wielokulturowe dziedzictwo naszego regionu. Natomiast wspólne spotkania miały stać się pretekstem do lepszego poznania i nawiązania nowych znajomości.

Wspomniana wystawa jest jednym z kilku efektów inicjatywy. Pod koniec września ukaże się również książka metodyczna z opisem projektu oraz scenariuszami zajęć na temat wielokulturowości Podlasia. Stroną redakcyjną zajęła się Anna Młynarczuk (Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB). Publikacja „Uwiecznić Atlantydę. Wielokulturowość Podlasia w edukacji nieformalnej” będzie przekazana nieodpłatnie do szkół i stowarzyszeń. Będzie również możliwość ściągnięcia jej ze strony projektu (www.atlantyda.edu.pl) lub ze strony Fundacji UwB (www.fundacja.uwb.edu.pl). 

Mariusz Sokołowski
gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy