home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2006-11-09 RYMANÓW

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć cmentarza żydowskiego w Rymanowie, uporządkowanego przez Stowarzyszenie "Spotkanie Rymanów", we współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Poniżej - tekst nadesłany przez Stowarzyszenie.

W dniu 27 października 2006 członkowie Stowarzyszenia "Spotkanie Rymanów" rozpoczęli prace na cmentarzu żydowskim w Rymanowie mające na celu restaurację kwatery żołnierskiej z Pierwszej Wojny Światowej. Przed II Wojną Światową pomnik ten był tradycyjnym miejscem spotkań mieszkańców społeczności żydowskiej Rymanowa. Przetrwał on w bardzo dobrym stanie wojenną zawieruchę, jednak, jak wiele innych budynków związanych z kulturą żydowską w Rymanowie, został zniszczony zaraz po niej. Obecnie jedyną pozostałością kwatery jest zniszczona macewa z resztką napisu w języku niemieckim oraz kształt ośmiu żołnierskich kwater. Cały teren został przez nas oczyszczony z krzaków i traw, usunęliśmy zalegające kamienie i resztki ściętych drzew. Wycięliśmy szeroką ścieżkę od wejścia na cmentarz aż pod sam pomnik. Zostawiliśmy jedynie dwa piękne krzaki głogu wrośnięte mocno w jeden z grobów. Jak i żołnierskie groby, trwale związane są one z rymanowską ziemią. Obecnie kwatera choć w części przypomina swoim kształtem tą sprzed wojny. Teraz staraniem Stowarzyszenia zbieramy wszelkie dokumenty, zdjęcia, plany czy nawet wspomnienia związane z pomnikiem. Zebrana dokumentacja oraz przygotowane w oparciu o nią projekty posłużą odrestaurowaniu żołnierskiej kwatery. Udział w renowacji zapowiedziały Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Austriacki Czarny Krzyż, zajmujący się odnawianiem kwater żołnierskich z I Wojny Światowej.

Na cmentarzu działali Adam i Michał Lorenc oraz Jakub i Szczepan Materniak. Pomagał opiekujący się cmentarzem Wojtek Białas.» powrót

Zobacz także galerie:
SZLAK CHASYDZKI. RYMANÓW
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy