home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2017-05-15 WARSZAWA

W dniu 15 maja 2017 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie miała miejsce ceremonia wręczenia „Laurów Pamięci”. Nagrodą zostały uhonorowane osoby i instytucje zaangażowane w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski.

Odznaczenie „Laur Pamięci” ma formę honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest od 2015 r. przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

  • Biskup Mieczysław Cisło, wieloletni promotor dialogu polsko-żydowskiego, inicjator listu do wiernych „o upamiętnienie Żydów, naszych obywateli i sąsiadów”, opublikowanego w styczniu 2015 r. przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.
  • Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, którego członkowie uporządkowali miejscowy cmentarz żydowski, wybudowali trakt pieszy, opracowali, wykonali i ustawili tablicę informacyjną oraz wydali przewodnik turystyczny, dostępny także w Internecie. Od lat regularnie porządkują teren cmentarza.
  • Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, którego członkowie zatroszczyli się o macewy wydobyte z krawężnika w Nowej Wsi k. Wronek Nagrobki zostałny zabezpieczone, oczyszczone i zinwentaryzowane, a następnie umieszczone w lapidarium, które powstało u podnóża dawnego kirkutu przy ul. Zacisze W pracach brali udział osadzeni oraz studenci hebraistyki z Poznania. Powstała także strona internetowa o historii wronieckich Żydów i lapidarium.
  • Dariusz Fodczuk (Bielsko-Biała), który od kilkunastu lat zajmuje się promocją w Polsce sztuki i kultury Żydów i Izraela. Organizował wystawy i performance izraelskich twórców, brał udział w cyklicznych wymianach studentów intermediów na uczelniach plastycznych w Krakowie i Warszawie ze studentami z Izraela. Organizator warsztatów i spotkań dla młodzieży.
  • Piotr Piłasiewicz (Augustów), z którego inicjatywy odnalezione na terenie miasta macewy zostały zabezpieczone i zdeponowane na terenie cmentarza żydowskiego. Odbyła się także ceremonia upamiętniająca augustowskich Żydów, połączona z inicjatywą edukacyjną skierowaną do mieszkańców miasta.


» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy