home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2015-06-21 WARSZAWA

W dniu 21 czerwca 2015 r. w Warszawie miała miejsce ceremonia wręczenia pierwszej edycji nagrody „Laur Pamięci”, którą uhonorowanych zostało pięć osób i instytucji z całej Polski zaangażowanych w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów i dialog polsko-żydowski. 

Odznaczenie „Laur Pamięci” ma formę formie honorowego dyplomu i statuetki. Program prowadzony jest przez Ambasadę Izraela w Polsce, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

 

Zainicjowanie programu „Laur Pamięci” wiąże się z 25 rocznicą przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

 

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

 

Pastor Eugeniusz Gradek, Kościół Zielonoświątkowy w Żywcu
Od kilkunastu lat wraz ze swoimi wiernymi sprawuje opiekę nad cmentarzem żydowskim w Żywcu, dokonując bieżącej pielęgnacji zieleni. Nadzór nad cmentarzem pozwala zapobiegać dewastacjom.

Prof. Jerzy Mizgalski, Wydział Filologiczno-Historyczny Instytutu Nauk Politycznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie
Od 25 lat angażuje się w ochronę dziedzictwa historii Żydów częstochowskich, współpracując i wspierając środowiska potomków w Izraelu, organizując konferencje, pisząc książki i artykuły. Inicjator wystawy o historii Żydów częstochowskich, niestrudzony propagator idei zachowania dziedzictwa żydowskiego wśród studentów AJD, współautor szlaku historii Żydów w Częstochowie

Małgorzata Motor, Leżajsk
Dziennikarka Gazety Codziennej Nowiny. Nominowana za liczne artykuły poświęcone historii Żydów na Podkarpaciu i działaniom podejmowanym na rzecz zachowania pamięci o nich .

Mjr Marek Wrona, dyrektor zakładu karnego w Wadowicach
Dzięki pracy osadzonych w ZK w Wadowicach zostały wykonane prace na cmentarzach żydowskich w Andrychowie i Wadowicach. Postawione zostały macewy sprofanowane przez wandali. Współpraca trwa nieprzerwanie od 9 lat.

Zespół Szkół w Strzegomiu
Pod opieka w-ce dyr. Doroty Sozańskiej młodzież z ZS w Strzegomiu od 2011 r. porządkowała cmentarz żydowski w Strzegomiu. W roku 2014, dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wspierania Zatrudnienia i Kwalifikacji Zawodowych (Verein zur Förderung von Beschäftigung und Qualifizierung) z Bad Freienwalde, cmentarz został w pełni odremontowany, odbudowano także uszkodzony mur.

 

 » powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy