home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Aktualności
linia 2014-02-27 CENTRUM "SYNAGOGA" W ZAMOŚCIU

Od 1 do 27 lutego 2014 r. w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego prezentowana była Magdaleny Szyszkowskiej, „Sztuka Włókna Roślinnego”. 5 lutego odbyło się spotkanie artystki z uczniami Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu.

Magdalena Szyszkowska urodziła się w 1972 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida. Dyplom z grafiki warsztatowej obroniła w 1997 r. na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Obecnie pracuje jako asystent w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków oraz współzałożycielka „Otwartej Grupy” skupiającej nauczycieli akademickich Instytutu Sztuk Pięknych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Artystka pisze o wystawie:

„Roślina – krucha, delikatna, jednocześnie stawiająca opór żywiołom, wytrwała. Jej włóknista struktura tkanek zadziwia swymi walorami, ale w procesie obróbki stawia opór, wymaga cierpliwości i pokory. Włókna roślinne dają nieograniczone możliwości ich kreacji, można je kształtować nadając pracom rozmaite formy. Posługując się tą samą, starą, od wieków nie zmienioną techniką przeistaczamy roślinę w ręcznie czerpany papier. Wykorzystując różnorodność struktury materii roślinnej jej chropowatość, szorstkość, łamliwość, zwartość i miękkość nadaję tej kruchej materii własny wymiar artystyczny. Tworzenie dzieł z papieru ręcznie czerpanego niesie ze sobą pewien pierwiastek tajemniczości i zaskoczenia, ponieważ nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego. Dzięki temu zbliżamy się do natury, która przecież nie zawsze jest przewidywalna.”

Więcej o Centrum "Synagoga"na stronie  www.zamosc.fodz.pl 

» powrót
  Dotacje on-linePolecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Wytyczne Komisji Rabinicznej dotyczące prac porządkowych na cmentarzach żydowskich  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy