16 czerwca 2009 r. czterdziestoosobowa grupa uczniów Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie wybrała się na wycieczkę do Tykocina. Wyprawa była nagrodą za uczestnictwo w konkursie „Wasilków – moja gmina, moja mała ojczyzna”. Chociaż pogoda była nadzwyczaj niesprzyjająca, to udało nam się zrealizować merytoryczną część programu praktycznie w 100%. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca zagłady tykocińskich Żydów w lesie nieopodal wsi Łopuchowo. W trzech mogiłach spoczywają prochy praktycznie całej diaspory tykocińskiej, która została w bestialski sposób wymordowana przez hitlerowców w dniach 26 – 27 sierpnia 1941 roku. Kolejnym punktem programu była jedna z najokazalszych synagog znajdujących się na ziemiach polskich. W tej „drugiej po krakowskiej” bóżnicy uczniowie mieli okazje zobaczyć typowe elementy żydowskiej architektury sakralnej: szafę ołtarzową (tzw. Aron-ha-kodesz), bimę, babińce, parochet itp.
Drugim, równie atrakcyjnym obiektem był kościół ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Ta barokowa świątynia urzekła nas wielością barw, zdobień i ołtarzy. Ponadto mogliśmy z bliska przyjrzeć się wizerunkowi dobrodzieja Tykocina i jego żonie Izabeli. Malowidła stworzone najprawdopodobniej pędzlem Augustyna Mirysa umożliwiły nam subiektywną opinię różnicy wieku pomiędzy małżonkami (J.K. Branicki był starszy od małżonki o 41 lat).
Na koniec pojechaliśmy pod zamek, który jest dzisiaj jedynie rekonstrukcją jednej z największych twierdz dawnej Rzeczypospolitej. To właśnie w tym zamku urzędował król Zygmunt August z Barbarą Radziwiłłówną, w tym zamku wyzionął ducha zdrajca ojczyzny Janusz Radziwiłł, to w tym zamku ustanowiono najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej - Order Orła Białego.
Morałów z tej wycieczki możemy wyciągnąć kilka. Po pierwsze warto brać udział w konkursach, po drugie warto poznawać swoją najbliższą okolicę i po trzecie nie warto przejmować się niesprzyjającą pogodą.
więcej »