W wyborze odtwarzanych na płótnie obiektów oprócz kryterium pokazania elementów przynależnych trzem narodowościom i wyznaniom, kierowaliśmy się także usytuowaniem każdego z nich. Miejsce byłego cmentarza ewangelickiego znajduje się przy wjeździe do historycznej części Murowanej Gośliny (przy ul. Poznańskiej - głównej ulicy w mieście), a teren, gdzie znajdowała się synagoga, jest położony przy wyjeździe z miasta.
W trakcie realizacji projektu otrzymaliśmy od mieszkańca Murowanej Gośliny jedyne dwa zdjęcia przedstawiające cmentarz żydowski. Prezentujemy także zdjęcie przedwojennej żydowskiej bożnicy przy ulicy Szkolnej. więcej »
7 sierpnia 2008 roku w Murowanej Goślinie odbyła się uroczystość odsłonięcia dwóch tablic upamiętniających społeczność żydowską i ewangelicką Murowanej Gośliny.
„Przybyliśmy tutaj, aby wspólnie modlić się za zmarłych mieszkańców Murowanej Gośliny wyznania żydowskiego, ewangelickiego i katolickiego. Pragniemy, aby pamięć o przeszłości budowała pokój, przyjaźń i tolerancję w naszym mieście i na całym świecie”.
Powyższe słowa zostały wypowiedziane 7 sierpnia 2008 roku w kościele św. Ducha w Murowanej Goślinie podczas spotkania modlitewnego chrześcijan i żydów.
W dniach 3-8 lipca 2008r. w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się III Edycja Szkoły Letniej dla Nauczycieli: Nauczanie o Holokauściewięcej »
W dniach od 4 do 8 sierpnia 2008 r. w Murowanej Goślinie odbyły się międzynarodowe warsztaty ekumeniczne pt. „Wartości, które łączą przeszłość z teraźniejszością - Murowana Goślina miastem trzech narodowości i miejscem istnienia różnych wyznań”.
Początkowo prace na cmentarzu traktowaliśmy jako sposób na wypracowanie wymaganych od nas godzin społecznych. W miarę upływu czasu przerodziło się to w formę pasji.
Dziś regularnie porządkujemy i odwiedzamy to ważne dla nas miejsce.