"Przywróćmy Pamięć" edycja 2010-2011
Wrocław, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych
Strona www
http://www.zse.wroc.pl/Kim jesteśmy
Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych
im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Worcella 3
50-448 Wrocław
Osoby zaangażowane w projekt:
- Lucyna Cielecka
- Małgorzata Domaradzka
- Joanna Chojkowska
- Magdalena Knapik
- Marcin Latosiński
- Kamil Turek
Pod opieką grona pedagogicznego.
Dlaczego realizujemy projekt
Realizujemy projekt, ponieważ chcielibyśmy przywrócić pamięć o poprzednio istniejącej szkole.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Poznaliśmy ciekawą osobę - Jerzego Kichlera, , który opowiedział nam o dziejach, obyczajach i historii żydów zamieszkujących Wrocław pod koniec XIX i na początku XX w. będących wtedy znaczącą społecznością religijną. Zostaliśmy oprowadzeni po Synagodze Pod Białym Bocianem oraz pobliskiej sali modlitw. Widzieliśmy zwój Tory napisany na pergaminie - nie mogliśmy dotknąć liter, gdyż zgodnie z tradycją żydowską świat został stworzony przez słowo Boga. Dowiedzieliśmy się też, że Żydom nie wolno opuścić Tory, ponieważ czeka ich wtedy tygodniowy post.
Co robimy w ramach projektu
Nasza szkoła mieści się w budynku, gdzie w latach 1872 - 1933 znajdowało się gimnazjum świętego Jana. Była to szkoła, gdzie wspólnie uczyli się Żydzi, katolicy i protestanci. Mamy na celu przywrócenie pamięci o jej uczniach i nauczycielach, ponieważ duch tolerancji i wzajemnego szacunku wydał tu niezwykle owoce. Zbieramy informacje na temat dawnego Johanneum.W tym celu:
- Piszemy list-zaproszenie do pani Maciejewskiej dziennikarki Gazety Wyborczej,
- Chcemy wziąć udział w lekcji muzealnej
- Tłumaczymy książkę Tilla van Radhena o gimnazjum św. Jana we Wrocławiu
-Planujemy harmonogram działań
Jesteśmy na etapie zbierania informacji. Byliśmy w różnych miejscach. Szukając wiadomości o naszej szkole byliśmy w Towarzystwie Miłośników Wrocławia. Spotkaliśmy się prof. historii Piotrem Oszczanowskim. Dzięki wskazówkom, które tam otrzymaliśmy trafiliśmy do archiwum miejskiego oraz archiwum budowlanego. Tam szukaliśmy w starych księgach fotografii i artykułów o szkole. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej w Muzeum Miejskim Wrocławia gdzie poznawaliśmy historię XIX Wrocławia. Dowiedzieliśmy się między innymi, że wówczas ważną postacią był Juliusz Schottlander niezwykle zamożny przemysłowiec żydowski.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
W ramach projektu będziemy rekonstruować pierwszy dzień w szkole oraz będziemy uczestniczyć w lekcji muzealnej. Tworzymy harmonogram przygotowań do uczczenia 140 lat gimnazjum św. Jana.
Po wizycie w synagodze organizujemy spotkanie z pastorem gminy luterańskiej, gdyż uczniowie Johanneum to w 1/3 żydzi, 1/3 katolicy, 1/3 protestanci, którzy potrafili zgodnie ze sobą się uczyć.
Kto nam pomaga
Nauczyciele:
p. A. Paterek
p. L. Suszko
oraz ciocia naszej koleżanki:
p. Dorota Weyck
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Jesteśmy dumni z pogłębiania wiedzy na temat historii tego miejsca. Kolejnym naszym osiągnięciem było szukanie informacji - sami znaleźliśmy stare plany szkoły oraz samodzielnie zorganizowaliśmy lekcję muzealną.Naszymi kolejnym powodem do dumy jest spotkanie z przewodniczącym gminy żydowskiej, Jerzym Kichlerem oraz znalezienie w bibliotece na Piasku dokumentów związanych z otwarciem i funkcjonowaniem Gimnazjum Świętego Jana w ciągu pierwszych 24 lat istnienia.