W projekcie uczestniczą uczniowie liceum ogólnokształcącego klas pierwszych i drugich, pracując pod kierunkiem nauczycieli języka polskiego.
Dlaczego realizujemy projekt
Obecny projekt poświęcony krzepickim Żydom ma na celu zainteresowanie młodzieży, ale również społeczności lokalnej historią i kulturą ich dawnych sąsiadów, co pozwoli upamiętnić świat, który bezpowrotnie odszedł.
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Obecnie w naszej miejscowości nie zamieszkuje społeczność żydowska, natomiast przed II wojną światową Żydzi stanowili ok. 40 procent mieszkańców.
Co robimy w ramach projektu
Uczniowie Zespołu Szkół w ramach projektu uporządkują cmentarz żydowski znajdujący się w Krzepicach przy ulicy Nadrzecznej 1.Ponadto zbiorą materiały dotyczące historii krzepickich Żydów, ich kultury, zwyczajów. Zgromadzone informacje posłużą do przygotowania referatów, które zostaną wygłoszone podczas sesji naukowej poświęconej historii i kulturze mieszkańców Krzepic narodowości polskiej i żydowskiej.W ramach projektu uczniowie wezmą udział w konkursach: plastycznym. fotograficznym, literackim, ich tematyka również będzie nawiązywać do współistnienia obu kultur.Celem projektu jest nie tylko poznanie historii, ale przede wszystkim kształtowanie postaw tolerancji i otwartości oraz akceptacji odmienności kulturowej. Dzięki realizacji projektu młodzież ma możliwość rozwijania swoich zdolności, zainteresowań, pasji.
W ramach projektu odbyło się spotkanie z uczestnikami w formie warsztatów, na którym dokonaliśmy wyboru zagadnień, które będą realizowane przez cały rok szkolny.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
Planujemy wyjazd młodzieży i nauczycieli biorących udział w projekcie do Krakowa w celu zwiedzenia Kazimierza, żydowskiej dzielnicy i poznania tradycji, religii, zwyczajów, oraz wycieczkę do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w celu pogłębienia wiedzy o tragedii narodu żydowskiego. Skorzystamy z propozycji Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu z programu Oświęcim inaczej, który proponuje jednodniowe wizyty młodzieży, w ramach których odbywa się zwiedzanie terenu byłego obozu oraz warsztaty antydyskryminacyjne.
Z czego jesteśmy szczególnie dumni
Jesteśmy dumni z faktu, iż zdążyliśmy uporządkować cmentarz żydowski w Krzepicach przed nadejściem zimy. To wyjątkowe miejsce odzyskało przynajmniej częściowo swój niepowtarzalny charakter.