Namysłów, Zespół Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki
Co robimy w ramach projektu
Młodzież naszej szkoły opiekuje się cmentarzem żydowskim w Miejscu (gmina Świerczów), położonym niedaleko Namysłowa.Regularnie przeprowadzamy prace porządkowe na terenie kirkutu i zbieramy materiały dotyczące dawnej Gminy Żydowskiej w Miejcu. Zamierzamy postawić również tablicę informującą o historii cmentarza.
UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY NA CMENTARZU ŻYDOWSKIM W MIEJSCU - 4.11.2010.
4 listopada 2010 roku uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie uczestniczyli w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na cmentarzu żydowskim w Miejscu, którym opiekują się po raz czwarty z rzędu w ramach projektu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego „ Przywróćmy pamięć”. Gośćmi uroczystości byli: Naczelny Rabin Wrocławia Izaak Rappaport, wicestarosta powiatu namysłowskiego Sławomir Hinborch, wójt gminy Świerczów Andrzej Gosławski dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie Jacek Pietroszek , przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Michta, mieszkańcy Miejsca oraz uczniowie naszej szkoły. Osobami prowadzącymi ceremonię byli: Paulina Kwiatkowska ( klasa III LM), Kevin Migała ( II TOT) oraz deklamujący wiersze Damian Orzeł (III LM). Tablica informuje w trzech językach: polskim, niemieckim i hebrajskim o historii dawnej Gminy Żydowskiej w Miejscu oraz o dziejach cmentarza. Została ona ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie, które finansuje również dojazdy uczniów „Rolnika” do kirkutu. W części oficjalnej głos zabrał rabin Rappaport, dziękując uczniom za cenną inicjatywę i wkład pracy wniesiony w porządkowanie żydowskich grobów. Następnie odmówił on kadisz – modlitwę za zmarłych, którzy spoczywają na cmentarzu w Miejscu. W uroczystości głos zabrali także Sławomir Hinborch i Andrzej Gosławski, którzy podziękowali uczniom za cenną inicjatywę opieki nad najstarszą nekropolią ziemi namysłowskiej. Warto dodać, że kirkut istnieje już od około 240 lat, choć najwięcej macew pochodzi z XIX wieku. W Miejscu, które do 1813 roku posiadało prawa miejskie mieszkała bardzo liczna grupa społeczności żydowskiej, która miała własną synagogę oraz rabina. Jej znaczenie zmalało w drugiej połowie XIX wieku, a miejscową gminę podporządkowano w 1860 roku kahałowi w Namysłowie. Chcielibyśmy podziękować mieszkańcowi Miejsca, absolwentowi naszej szkoły Piotrowi Machyni, który od czterech lat nieprzerwanie wspiera nas przy pracach na cmentarzu. Opiekunami uczniów biorących udział w projekcie FODŻ są Andrzej Michta i Tomasz Soja.
Warto dodać, że w czasie trzech lat naszego udziału w projekcie FODŻ zbieraliśmy materiały na temat miejskich Żydów, szukając ich m.in. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie i w "Centrum Judaicum" w Berlinie. Dzięki temu opracowaliśmy "Historię Gminy Żydowskiej w Miejscu", którą przekazaliśmy rabinowi Icchakowi Rappaportowi w dniu odsłonięcia tablicy 4 listopada 2010 roku. Przeprowadziliśmy również wstępną inwentaryzację macew, których na cmentarzu pozostało 239. Od 2007 roku w naszym projekcie uczestniczyło ok. 50 uczniów.
(Zdjęcia z uroczystości znajdują się w galerii)
Kto nam pomaga
Starostwo Powiatowe w Namysłowie, Dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych .