"Przywróćmy Pamięć" edycja 2009-2010
Byczyna - Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych
Strona www
http://www.zs.byczyna.infoKim jesteśmy
Byczyna - Zespół Szkół Gimnazjalnych, Licealnych i Zawodowych
Dlaczego realizujemy projekt
Projekt realizujemy dlatego, że chcemy zachowac dla potomnych zapomnianą historię naszego miasta. Byczyna jest specyficzna ze względu na swoje położenie a mianowicie leży na pograniczu czeskim , niemieckim i polskim. Z tego względu na początku XX wieku mieszkali tu obok siebie Polacy, Żydzi i Niemcy. Obecnie mieszkają tu przede wszystkim przesiedleńcy z Kresów Wschodnich
Społeczność żydowska w naszej miejscowości
Pierwsze dane o mieszkańcach żydowskiego pochodzenia w Byczynie sięgają XVIII wieku, w 1787 mieszkało w mieście 13 Żydów. Najliczniejszym rokiem był 1852 rok, kiedy było tu 108 Żydów, wraz z upływem czasu i zmianami politycznymi liczba ta ciągle spadała aż do 1938 roku kiedy to osiągnęła liczbę 6 osób. Po tym roku mniejszośc Żydowska zniknęła całkowicie z miasta.Żydzi w Byczynie prowadzili aptekę , gospodę i sklepy. Posiadali swój cmentarz za miastem, mykwę i bożnicę. Obecnie pozostał tylko kirkut w bardzo złym stanie, którym opiekuje się młodzież gimnazjum.
Co robimy w ramach projektu
Od 3 lat realizujemy projekt "Przywróćmy Pamieć", a od 6 projekt CEO "Ślady przeszłości". W ramach tych projektów objęliśmy opieką opuszczony cmentarz żydowski, a oprócz tego organizujemy cyklicznie wystawy, konkursy i spektakle teatralne związane z historią i kulturą żydowską. Organizujemy wyjazdy do Oświęcimia oraz na aktualne wystawy w okolicznych muzeach.
Co planujemy na kolejnym etapie projektu
We wrześniu jak co roku udaliśmy się ma kirkut gdzie zajęliśmy się usuwaniem krzewów i chwastów. Jak zawsze pracy jest wiele, jednak tym się nie przejmujemy.
W listopadzie zorganizowaliśmy spotkanie z ostatnim żyjącym mieszkańcem Byczyny pamiętającym czasy przed wojenne. Pan Skupin opowiadała o Nocy Kryształowej w naszym mieście, o Żydach których znał i cenił oraz o II wojnie światowej . O tym jak widac było z Byczyny płonący Wieluń. zebraliśmy wszystkie wiadomości i przygotowujemy folder o naszym mieście.
W styczniu odbył się w naszej szkole konkurs historyczny dla mieszkańców miastapt" Dzieje miasta Byczyny" , gdzie znalazły się również pytania dotyczące mniejszości żydowskiej. Konkurs był zorganizowany z okazji 422 rocznicy bitwy pod Byczyną.
W roku szkolnym 2009-2010 nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach poza szkolnych poświęconych tematyce żydowskiej
1. fotoreportaż "Co nas dzieli, co nas łączy. Polacy , Żydzi"
2. " Na wspólnej ziemi"
02.03.2010 obyła się projekcja filmu "Dzieci Ireny Sendler" dla uczniów klas II i III naszego gimnazjum. Pomysłodawczyniami tego wydarzenia były nauczycielki naszej szkoły Anna Pliszek i Joanna Radziewicz
09.04.10 wybraliśmy się do muzeum w Oświęcimiu, jak zawsze wizyta w tym miejscu wywołała smutne wrażenia ale była również bardzo ważną wizytą ,ponieważ zadaliśmy sobie pytanie "dlaczego jedni ludzie robią innym takie straszne rzeczy?"