home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy nieruchomości
     

   
  II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu  
   start        program        szkolenia        galeria        media o nas        poprzednie edycje programu        kontakt    
     
"Przywróćmy Pamięć" edycja 2015-2016

2015-12-10 Mława. Synagoga w Radzanowie

 W drugiej połowie XVIII w. na dużą skalę zaczęli osiedlać się w Radzanowie Żydzi. Na mocy przywileju nadanego przez właścicielkę miasta Dorotę z Karczewskich, Żydzi otrzymali na własność dwie ulice, plac pod cmentarz i synagogę oraz prawo do handlu wszelkimi towarami. W 1865 Żydzi stanowili aż 45 proc. mieszkańców miasteczka.   Po pożarze, jaki dotknął Radzanów nad Wkrą, w 1886r. społeczność radzanowskich Żydów zmuszona była odbudować synagogę. Stara, drewniana bożnica spłonęła jak wiele innych domów. Jednak niewielka i uboga gmina wyznaniowa nie była w stanie podołać temu wyzwaniu. Budowa synagogi trwała latami. Została ukończona dopiero w 1902 lub 1904 roku.

Synagogę wzniesiono  na planie prostokąta o wymiarach 10,65m. x 14,50 m.w osi wschód zachód, w stylu mauretańskim. Budynek synagogi jest jednokondygnacyjny bez podpiwniczenia, murowany z cegły na zaprawie wapiennej. Fundament z kamienia polnego ( otoczaków). W zachodniej części znajduje się przedsionek, z którego prowadzi wejście do sali modlitewnej. 

Synagoga, mimo zniszczeń doznanych podczas pożaru w 1907r. oraz dewastacji w czasie wojen, zachował się do dnia dzisiejszego. Po wojnie znajdował się w niej areszt, potem- do roku 1978- magazyn nawozów, od 1986 r. do 2001r.  mieściła się tu  gminna biblioteka.

Synagoga znajduje się na Pl. Piłsudskiego 5, w centrum Radzanowa.                                            

Źródło -  ratowoklasztor.blog.pl, opinia techniczno- konserwatorska dotycząca stanu technicznego zabytkowego budynku i ustalenia przyczyn spękania murów, Warszawa 1999r.

Notatka- Jakub Baliński

 


gora
---

poprzednie następne
Loading... >> Play || Pause


powrót do listy galerii
 
   
   
   


   
 
 


Polecamy
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW   
  MATERIAŁY EDUKACYJNE DLA NAUCZYCIELI   
 

LOGO FUNDACJI - zachęcamy do umieszczania go w Państwa materiałach

 
  Ulotka programu "Przywróćmy Pamięć", edycja 2007-2008  
  POROZMAWIAJMY - EUROPEJSKIE DEBATY O WARTOŚCIACH  
  DZIAŁANIA PROWADZONE PRZEZ UCZESTNIKÓW W 2008 R.  
  DOBRE PRAKTYKI 2007/2008  
  Dobre Praktyki Programu "Przywróćmy Pamięć" 2015-2016  


   
  mapka  
   
zachodniopomorskie lubuskie pomorskie wielkopolskie kujawsko - pomorskie dolnośląskie warmińsko - mazurskie podlaskie mazowieckie łódzkie opolskie lubelskie śląskie świetokrzyskie małopolskie podkarpackie

   
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje o programie "Przywróćmy Pamięć"  
   
   


copy