home aktualności o nas o dziedzictwie projekty partnerzy przetargi galeria kontakt
       
  Rawa Mazowiecka, ul. Kazimierza Wielkiego, łódzkie

Cmentarz żydowski w Rawie Mazowieckiej jest oddalony około 1,1 km na północny wschód od centrum miasta, znajduje się pomiędzy ul. Kazimierza Wielkiego i ul. Bolesława Chrobrego. Cmentarz został założony w drugiej połowie XVIII wieku.

Podczas drugiej wojny światowej rozpoczęła się dewastacja obiektu. Rozebrano ogrodzenie, większość nagrobków wykorzystano do prac budowlanych oraz utwardzania chodników. Po 1945 r. część nagrobków zwrócono na cmentarz, jednak ponownie zostały skradzione.

W 1967 r. Minister Gospodarki Komunalnej – w odpowiedzi na uchwałę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Rawie Mazowieckiej – podpisał zarządzenie o zamknięciu cmentarza o powierzchni 29390 m kw. W uzasadnieniu podano: „Ostatnie pochowanie zwłok miało miejsce w 1944 r. W okresie okupacji okupant usunął i zużył do celów publicznych i gospodarczych większość nagrobków trwałych, a grunty zagospodarował rolniczo. Po wyzwoleniu teren cmentarza nie został uporządkowany przez opiekującą się nim gminę żydowską i wykorzystywany był w dalszym ciągu na cele rolnicze”.

W 1978 r. cmentarz znalazł się na terenie przeznaczonym na budowę osiedla. Ostatecznie władze odstąpiły od budowy bloków na cmentarzu. W 1985 r. składowano na nim materiały do budowlane.

W wyniku dewastacji niemal wszystkie naziemne elementy cmentarza uległy zniszczeniu. W jego obrębie znajdują się pojedyncze nagrobki, m.in. Jony Szwajcera, zmarłego 11 lutego 1891 r. oraz Sary Clawe Szwajcer, zmarłej 1 września 1893 r. Brak ogrodzenia. Teren jest porośnięty trawą.  W 2017 r. na skraju cmentarza Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego wzniosła pomnik.

Właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego.

Autor: Krzysztof Bielawski

  Dotacje on-line



Polecamy
  PROJEKT "WIRTUALNE SPACERY"  
  20 LAT FUNDACJI OCHRONY DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO  
  Centrum "Synagoga" w Zamościu  
  Rewitalizacja synagogi w Przysusze  
  Szlak Chasydzki  
  Adoptuj cmentarz żydowski  
  Album "Ochrona dziedzictwa żydowskiego w Polsce"  
  RAPORT ROCZNY 2019  
  RAPORT ROCZNY 2018  
  RAPORT ROCZNY 2017  
  RAPORT ROCZNY 2016  
  RAPORT ROCZNY 2015  
  RAPORT ROCZNY 2014  
  Rewitalizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku  
  Album "Ochrona Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce" t. II  
  Program edukacyjny "Przywróćmy Pamięć"  
  Dobre Praktyki Przywróćmy Pamięć 2015-2016  
  Monitoring antysemityzmu w Polsce  


  Baza cmentarzy
 
 

 
 

 
  więcej opcji »  


  Galeria
 
 

 
  więcej »

 


  Newsletter  
  Podaj swój adres e-mail, aby otrzymywać informacje i zaproszenia na imprezy  
   
  copy